Jak očistit nálezy od rzi?

Jak očistit nálezy od rzi?

Našli jste zajímavý a vzácný objev a chcete jej očistit od rzi? Přečtěte si návod, jak odstranit rez.

Existuje více možností, jak objev zbavit rzi. Projdeme všechny, jejich výhody, nevýhody a na co si dát pozor.

Co je to rez?

Každé železo jednou zrezaví. Červenohnědý povlak na železe a oceli je nejběžnější forma koroze. Rez je hydratovaný oxid železitý. Ke korozi dochází proto, že kovový povrch je vystaven povětrnostním podmínkám (zejména vzdušné vlhkosti) a látkám v atmosféře, díky čemuž dochází k chemickým reakcím.

Na rozdíl od oxidů a jiných kovů rez netvoří souvislou vrstvu a nechrání železo před další korozí. Postupně opadává, čímž odhaluje stále další povrch železa.

K rezivění dochází i pod vodou. Voda obvykle obsahuje dostatek rozpuštěného kyslíku a díky tomu může dojít ke korozi. Rezivění často vypadá hůře, než ve skutečnosti je, neboť objem rzi (obvykle oxidu železitého) je větší než objem železa zničeného korozí.

Ruční odstranění rzi

Odstranit rez s kartáčem a vědrem

Toto známe všichni. Drátěný kartáč a kbelík a můžeme jít na to. Manuální způsob má dvě nevýhody. Je to namáhavé a trvá to dlouho, a to zejména pokud je plocha pokrytá rzí velká. Kromě toho je zde riziko, že mechanickým třením poškodíte povrch předmětu.

Odrezovač

Nůž ponořen do odrezovače
Nůž pokrytý hustou vrstvou rzi, který byl v odrezovači několik hodin. Obrázek nám poskytl slovenský lovec Ľubomír R.

Odrezovač je kapalný přípravek podobný ředidlu, který nejen odstraňuje rez, ale obvykle i ochraňuje kovové povrchy před další oxidací. Prodává se v obchodech s barvami, automobilovým příslušenstvím, ale dá se objednat i z internetových obchodů.

Zkušenosti hledačů pokladů s odrezovačem jsou převážně negativní, protože je slabý. Nějaká rez povolí, ale většina rzi na předmětu zůstane. Někteří nechali úlovek v odrezovači několik dní a rez nepovolila.

Proto odrezovač nedoporučujeme a za lepší považujeme následující možnosti. Stejně nedoporučujeme ani čištění slanou vodou, která je ještě slabší než odrezovač.

Kyselina

Odstranění rzi kyselinou citronovou

Rez z uloveného předmětu odstraníte i kyselinou. Účinek je okamžitý. Použijte gumové rukavice, ochranné brýle a objev nechte v kyselině ponořen maximálně 3 minuty. Případně zkuste kyselinu nanášet štětcem.

S čištěním kyselinou opatrně. Někdy můžete udělat více škody než užitku. Největší nevýhodou kyseliny je, že rozpouští čištěný předmět a odebírá z něj. Kyselina je tedy vhodná pouze na masivnější objevy typu podkova. Tenčí plech jako zásobník nebo spona by se mohl rozpadnout.

Pokud nález budete s kyselinou čistit v kuchyni, hrozí, že odpařená rez se usadí na příborech, talířích, dvířkách, klikách, zkrátka všude. Kyselinu raději používejte vždy venku a v dobře větraném prostoru.

Hledači pokladů mají dobré zkušenosti s kyselinou chlorovodíkovou (HCl, kyselina solná). Zkusit můžete i hydrogenuhličitan sodný (NaHCO₃, jedlá soda, resp. soda bikarbona). Nález můžete očistit i citrodekem (kyselina citronová), ve kterém nález nechte několik dní. Na mince a jiné citlivé nálezy zkuste použít čísticí přípravek Cillit bang nebo jiný agresivnější čisticí prostředek.

I když nejde o kyselinu, vyzkoušet můžete i hydroxid sodný (NaOH) používaný např. na čištění odpadního a šifónové potrubí.

Kyseliny koupíte v drogerii, v barvách-lacích, v OBI, obecně v potřebách pro dům, ale i v internetových obchodech. Čistící prostředek koupíte v každém supermarketu jako Tesco, Lidl.

Před použitím kyseliny nebo jakékoli jiné metody je potřeba ručně odstranit velkou rez a až následně objev ponořit do čisticí látky.

Elektrolýza

Rezavá železná plocha

Tip pro kutily: rez jde odstranit elektrolýzou. Použijte např. nabíječku na autobaterii a plastové vědro, do vody dejte kuchyňskou sůl, která umožní, aby vodou mohl proudit elektrický proud. Dá se použít i soda na praní, kyselina citronová nebo jedlá soda.

Na kladný výstup zdroje je potřeba připojit kus železa s velkou plochou, nejlépe plech. Na záporný pól připojte odrezovací předmět a nastavte proud asi 2 ampéry. Kus železa a odrezovací předmět se nesmí dotýkat.

Voda nemusí být destilovaná, ale dejte si pozor na výpary chloru. Konce nabíječky ponořte do vody, poslouží jako elektrody. Netrvá to dlouho, po hodině nebo dvou by měl být ošetřovaný předmět koroze zbavený. Proud je dobré sledovat a čas od času znovu nastavit.

Dávejte si pozor na chlor, který se z nádoby bude odpařovat, pokud použijete nedestilovanou vodu. Čištění elektrolýzou provádějte venku nebo v dobře větraném prostoru.

Ocet

Ocet vás zbaví rzi

Účinný způsob odstranění rzi je ponořit objev do octa. Octem sjede dolů i dost velká rez. Takové čištění může trvat 48 hodin až 2 týdny. Doporučujeme objev nejprve pořádně omýt od bláta. Měňte ocet každé 3 dny a předmět pokaždé přejeďte drátěnkou na nádobí nebo vydrhněte kartáčem. Po odstranění rzi objev očistěte saponátem.

Octové čištění zrychlíte přidáním sody, kdy nastane okamžitá reakce.

Nezapomínejte, že ocet je kyselina. Používejte ho jen na masivnější nálezy. Na drobnější a citlivé nálezy použijte agresivnější čisticí prostředek.

Pískování

Pískování

Pískování je metoda na očištění a ošetření povrchů otryskáváním drobnými zrníčky písku (nebo jiného abrazivního média) ve velmi velké rychlosti, z malé vzdálenosti přímo na místa, která chcete zbavit rzi (nebo jiných nečistot).

Jde o profesionální a placenou metodu, kterou lze zvolit, pokud vám na nálezu nesmírně záleží, chcete si ho vystavit jako trofej a uchovat celé roky v bezvadném stavu. Stačí vyhledat „pískování“ v Google a najdete firmy poskytující pískování ve vašem okolí.

Coca-cola

Odstraňování rzi pomocí Coca Coly

Nejzábavnější způsob je odstranění rzi Coca colou. 😀 Opravdu to funguje, alespoň na menší nálezy, cola je pomalu kyselina a dá se jí vyčistit i záchod.

Takže pokud se chcete čištěním trochu zabavit, úlovek nechte ponořený v Coca-cole. Funguje to spíše na méně rezavé předměty. Pravidelně se dívejte, v jakém stavu nález je, měňte colu každých pár hodin a použijte i drátěnku nebo kartáček.

Závěrečné úpravy

Po vyžrání rzi předmět propláchněte, osušte a nechte vyvětrat, pokud je to potřeba.

Podkova nasprejována bezbarvým lakem

Železný předmět nestačí pouze zbavit rzi a nechat tak, musíte přistoupit k dalšímu kroku. Objev můžete nasprejovat bezbarvým lakem nebo navoskovat. Mastný film, který vytvoříte na kovovém povrchu zabrání pronikání vzduchu a další oxidaci. Navíc nález bude vypadat lépe.

Podstatné je nález po vytažení a očištění od černého povlaku ihned namazat. Zkušenost jistého slovenského lovce je, že do deseti vteřin od sušení se začne tvořit oxid a předmět začne opět rezavět. Po namazání je výsledek stabilní.

Nebo ho potřete olejem, což ho velmi účinně ochrání před korozí. Žanek z magnet fishingového týmu Brno Boys používá olej na zbraně nebo olejový sprej WD40. Každý podobný olej bude určitě v pořádku. Olej rozetře hadrem, nechá uschnout 24 hodin a je hotovo. Taková úprava nezašpiní jiné předměty.

Trofeje si vystavte na stěnu

Trofeje na stěne

A nakonec si váš objev vystavte – nejlépe na stěnu a překvapte tím přítelkyni či manželku.