Pokud na této stránce nenajdete odpověď na vaši otázku, napište nám. Rádi vám odpovíme.

  • Co je to magnet fishing?

    Magnet fishing je hledání železných věcí ve vodě pomocí magnetu na laně. Mnohé předměty leží v jezerech, řekách, studnách či potocích i sto let. Vy je s magnetem můžete objevit.

    Zabavíte se, pořádně si odpočinete a zažijete dobrodružství. Nikdy nevíte, co se přichytí na magnet. Zda tentokrát nevytáhnete pistoli nebo trezor!

    Magnet fishing zvládne každý. V zásadě žádné návody nejsou potřeba. Koupíte si magnet. Uvážete na něj lano. Hodíte do vody. A vytáhnete.

    Přečtěte si více v článku co je to magnet fishing.

  • Jaké vybavení potřebuji?

    Povinná výbava je magnet a lano. Bez toho to nepůjde.

    Nepovinná výbava je:

    1. Ochranné rukavice. Abyste si ruce neporanili na ostrých předmětech.
    2. Kbelík / krabice / pytel. Abyste měli vytažené věci kam dát a odnést domů nebo do sběrného kontejneru. Nechat na břehu plno šrotu nevypadá nejlépe. Odpovědní hledači pokladů po sobě zanechávají nejen čistou řeku, ale i břeh.
    3. Látka, do které si můžete utřít ruce a magnet. Prodloužíte tím životnost magnetu.
    4. Kužel proti zaseknutí. Kužel chrání magnet před zaseknutím o kameny na dně řeky a zlepšuje viditelnost magnetu pod vodou.
    5. Ocelový hák. . Těžší nálezy jako kolo, motorka nebo lavička nevytáhnete magnetem. Pomozte si hákem na laně.
  • Co znamená počet kilogramů u magnetu?

    Počet kilogramů u magnetů (94 kg, 162 kg, 290 kg, 310 kg, 500 kg, 530 kg nebo 1100 kg) označuje odtrhovou sílu magnetu. To znamená největší váhu předmětů, jakou magnet ještě unese.

    Čísla působí vysoce, ale jsou měřena za ideálních podmínek. Při magnet fishingu jsou nálezy často rezavé a dotýkají se pouze malé části magnetu. Pod vodou jsou také kořeny, kameny a jiné překážky, kvůli kterým se může nález z magnetu odepnout. Proto musí mít magnet mnohem větší sílu, než je hmotnost vytahovaných předmětů.

  • Jaký magnet si vybrat?

    Čím silnější magnet máte, tím více nálezů najdete. Silnější magnety dokáží přitáhnout i vzdálenější předměty a vytáhnete jimi i těžší nálezy.

    • Magnet 94 kg je vhodný pro děti, pro dospělé doporučujeme silnější magnety.
    • Nejprodávanější je magnet 290 kg a oboustranný magnet 310 kg. Je to kompromis mezi silou a cenou.
    • Oboustranný magnet 500 kg je nejkvalitnější magnet vhodný pro hledání z břehu i z mostu.
    • Oboustranný magnet 1100 kg je nejsilnější a nejlepší magnet pro hledání z mostu. Jeho nevýhodou je, že má 4 kg a nedá se daleko dohodit. Na hledání z břehu je proto lepší.

    Naši nabídku magnetů si můžete prohlédnout v kategorii magnety pro magnet fishing:

    Zobrazit nabídku magnetů
  • Jaký je rozdíl mezi klasickým a oboustranným magnetem?

    Klasický magnet přitahuje kovové předměty pouze jednou (spodní) stranou. Na vrchní nemagnetické straně má jedno oko na uvázání lana. Ke klasickým magnetům prodáváme kužel proti zaseknutí, díky kterému se magnet nebude zasekávat o kameny a jiné překážky.

    Jelikož přitahují pouze spodní stranou, klasické magnety jsou vhodné zejména pro spouštění do vody přímo svrchu, například z mostu.

    • Klasický magnet
    • Klasický magnet s kuželem proti zaseknutí

    Oboustranný magnet má dvě magnetické strany a dva závity – jeden na vrchní části a druhý na boku. Můžete si vybrat, do kterého závitu namontujete oko:

    • Pro lovení z břehu
    • Pro lovení z mostu

    Při lovení z břehu doporučujeme našroubovat oko do bočního závitu. Pro lovení z mostu doporučujeme našroubovat oko do vrchního závitu.

    Výhodou oboustranných magnetů je, že přitahují z obou stran. Zasáhnou tak větší prostor a vyberou více předmětů, hlavně při lovení z břehu.

    Nevýhodou je, že k nim neexistují kužely proti zaseknutí. Je to však menší problém než u klasických magnetů, neboť oboustranný magnet tažený zboku má oblý tvar a snadněji proklouzne mezi překážkami.

    V nabídce máme oboustranné i klasické magnety:

    Zobrazit nabídku magnetů
  • Jak odebrat kovový předmět z tak silného magnetu?

    Není to tak těžké, jak se na první pohled jeví. Magnet držte pevně v jedné ruce a předmět posouvejte po ploše druhou rukou až na kraj magnetu. Odtud ho snadno odeberete.

  • Jaké lano si vybrat?

    Lano by mělo být nepružné, dostatečně dlouhé a snadné.

    Dospělý člověk magnet dohodí i do dálky 25 metrů, doporučujeme proto 30-metrové lano. Pro děti je vhodné 15 metrové lano.

    Lano pro magnet fishing musí být nepružné. Některá pružná lana mají při délce 30 metrů roztažnost až 3 metry. Pokud se lano natahuje, je těžké kontrolovat pohyb magnetu pod vodou. S pružným lanem se také velmi těžko vytahují větší předměty, neboť namísto tažení nálezu pouze natahujete lano.

    Obyčejný paracord vyrobený z nylonu nedoporučujeme, protože je pružný. Další nevýhoda paracordu je, že má tloušťku pouze 4 milimetry a zařezává se do ruky. Doporučujeme lana s průměrem 5-7 milimetrů.

    Horolezecké lano také není vhodné, protože je příliš těžké. Těžké lano nelze daleko dohodit.

    Mnohé jiné druhy lan nemají dostatečnou pevnost a snadno se přetrhnou.

    Naše lana jsou lehká a nepružná. Navrhli a dali jsme je vyrobit speciálně pro magnet fishing na základě zkušeností mnoha lovců. Váží 3krát méně než horolezecká lana, proto se snadněji házejí a tahají z vody.

    Naše lana jsme testovali pod těžkými podmínkami. Není v lidských silách je přetrhnout.

    Podívejte se na naši nabídku lan:

    Zobrazit nabídku lan
  • Jak uvázat uzel?

    Přečtěte si, jak uvázat uzel na magnet.

    Dobrý uzel je důležitý. Pokud se uzel rozmotá, můžete přijít o magnet. Vyvarujte se také nevhodným uzlům – některé dokáží snížit pevnost lana až o 50 %. Pozor i na nenápadné uzly uprostřed lana. Jsou naprosto zbytečné a také pevnost lana snižují.

    S videem níže se naučíte vázat oblíbený jednoduchý uzel.

    Následující uzel je složitější, ale pro magnet fishing nejvhodnější. Je pevnější a minimalizuje riziko zaseknutí lana o větve.

    Pokud používáte kužel proti zaseknutí magnetu, nejprve jej navlečte na lano a teprve potom začněte vázat uzel.
  • Kde se dá najít nejvíce pokladů?

    Ve vzdálených a opuštěných oblastech toho mnoho nenajdete. Je potřeba chodit tam, kam chodí hodně lidí. Hledat musíte spíše v hluboké vodě, případně v mělké vodě, pokud není průhledná.

    Doporučujeme zejména tyto oblasti:

    • městské mosty,
    • místa s přístupem pro auta,
    • turistické stezky,
    • jezera, kam chodí mnoho lidí,
    • rybníky.

    V rybářských oblastech objevíte především rybářskou výstroj. V turistických destinacích najdete mnoho mobilů a foťáku. Historická místa mohou obsahovat méně artefaktů, ale mohou být kvalitnější. Studny mohou také skrývat nečekané poklady.

  • Jak zvýším šanci, že najdu zajímavý nález?

    Můžete vyzkoušet tyto tipy:

    • Pokud lovíte z břehu, táhněte lano dostatečně pomalu, aby se magnet posouval po dně. Pokud budete tahat příliš rychle, magnet se bude pohybovat příliš vysoko a nepřitáhne předměty na dně.
    • Zeptejte se starších lidí na historii řek a jezer v jejich okolí.
    • Použijte magnet na tyči.
    • Zkuste lovit z člunu.
    • Kupte si silnější magnet.
    • Procházejte řeku/jezero systematicky. Hoďte magnet co nejdále a pomalu jej táhněte k sobě. Posuňte se o jeden metr do boku a udělejte další hod. Takto postupně prohledejte celou oblast. Házet magnet stále na totéž místo není efektivní.
  • Není to nebezpečné?

    Magnet fishing je relativně bezpečná aktivita, pokud si dáte pozor na několik věcí.

    Může se stát, že při náhlém připnutí magnetu na velký železný předmět jako zárubeň, radiátor nebo dveře auta vám zůstane ruka zaseknutá mezi magnetem a kovovým předmětem. Stát se to může hlavně doma, v blízkosti aut a na železných mostech. V přírodě je toto riziko nízké.

    Při manipulaci s magnety v blízkosti velkých železných předmětů zvyšte pozornost. Doma magnet uložte na bezpečné místo. Dětem ho doma do rukou raději nedávejte, nebo pokud, tak jen pod nepřetržitým dohledem a v dostatečné vzdálenosti kovových předmětů.

    Při lovení doporučujeme nosit rukavice, abyste se při odebírání ostrého předmětu z magnetu nepořezali.

    Pokud vytáhnete minu nebo granát, nepokoušejte se ho z magnetu sundat. Neznáme žádný případ, kdy by výbušnina při magnet fishingu explodovala a někdo zůstal zraněn. Netřeba však toto riziko podceňovat.

    Pokud najdete výbušninu, v žádném případě s takovým úlovkem nemanipulujte! Vzdalte se alespoň 20 metrů, zavolejte 158 a zůstaňte na místě až do příchodu policie.

  • Není to zakázané?

    Ne, magnet fishing není zakázán. Zákon vám však uděluje několik povinností:

    • Pokud najdete střelnou zbraň, musíte to nahlásit policii, i když už je nefunkční. Jinak se můžete dopustit trestného činu nedovoleného ozbrojování.
    • Je zakázáno vyhledávat a přechovávat archeologické nálezy. Pokud najdete archeologický nález, musíte ho nahlásit památkového úřadu. Za archeologický nález se považují pouze předměty z období před rokem 1946.
    • Jiný hodnotný nález (například peněženka plná peněz nebo mobil) je také potřeba nahlásit policii.

    Za nahlášení ztracené peněženky nebo archeologického nálezu můžete dostat nálezné.

    Přečtěte si více o zákonech týkajících se magnet fishingu.

  • Co dělat, když se magnet zasekne?

    Občas se může stát, že magnet nedokážete vytáhnout ani, když silně zatáhnete za lano. Může to mít dvě příčiny. Magnet se buď přichytil na velký kovový předmět (lepší případ), nebo se zasekl o překážku, většinou to jsou kameny na dně řeky (horší případ).

    Pokud se magnet přilepil na něco těžkého, potřebujete jen silně trhnout lanem a magnet se odepne. Zaseknutí o kořeny, kameny a jiné překážky je komplikovanější situace.

    Zkuste táhnout z různých stran. Přesuňte se několik metrů do boku a táhněte z úplně jiného úhlu. Toto funguje ve velké části případů. Také můžete zkusit lano nadzvednout zespodu pomocí větve ve tvaru písmene Y. Tažení z různých úhlů je mnohem jednodušší, pokud máte dlouhé lano. Doporučujeme lano s délkou 30 metrů.

    Pokud ani tažení z různých stran nepomáhá, zkuste přejít na druhý břeh řeky. Na volný konec lana můžete uvázat kámen nebo jiný těžký předmět, který přehodíte přes řeku na opačný břeh. Magnet se často uvolní, když zatáhnete za lano z opačné strany.

    Další možnost je připevnit lano na auto. Při tažení autem je lepší použít tlustší a pevnější lano. I u velmi pevného lana však riskujete, že se přetrhne a přijdete nejen o lano, ale i o magnet.

    Pokud vám žádná z těchto rad nepomohla, nezbývá vám nic jiného, než vejít do vody a magnet vyprostit ručně:

    Pokud nic jiného nepomůže, je potřeba magnet vyprostit ručně.

    Předcházet zaseknutí magnetu můžete tak, že na magnet nasadíte PET láhev nebo použitím kuželu proti zaseknutí.

  • Jaké nálezy mohu najít?

    Dopravní značky, skútry, kola, trezory, závitové tyče, mince, rybářské vybavení, hřebíky, vršky od piva, koloběžky, zbraně a munici, mobily, nože a mačety, rybářské stoličky, klíče, lopatu, mikroskop, dalekohled, sošky, žebřík, pokladnu, audiokazety (mají v sobě železnou součástku)…

    Jednoduše cokoliv, co je pod hladinou a obsahuje železo, nikl nebo kobalt (jediné tři magnetické kovy). Zlato bohužel k magnetům přitahované není.

    Prohlédněte si nejlepší slovenské nálezy.

  • Ztratí magnet svou magnetickou sílu?

    Naše magnety jsou vyrobeny z materiálu NdFeB, který je mimořádně odolný vůči demagnetizaci. Proto magnety za normálních okolností neztrácejí sílu. Magnet však může ztratit část síly, pokud ho ohřejete na teplotu nad 80 °C.

  • Mohu najít zlato?

    Naneštěstí ne, magnetem zlato najít nemůžete (ani stříbro). Čisté zlato není magnetické. K magnetům jsou přitahovány pouze 3 kovy: železo, nikl a kobalt. Můžete vytáhnout předmět, který je vyroben z těchto kovů a je pozlacen – řetízky, náramky a náušnice…