Trash Hero jsou dobrovolníci, kteří to s čištěním přírody a sběrem odpadků myslí vážně. Magnet fishing je pro ně jedna z cest, jak pomoci životnímu prostředí.
Rozhovor nám poskytl Karel Švanda, který patří mezi organizátory ze základny Trash Hero Hradec Králové.
Řekněte nám prosím, co je Trash HeroHradec Králové? Co je vaše poslání?
Trash Hero v překladu znamená “odpadkoví hrdinové”. Jde o jednu z mnoha základen celosvětové ekologické neziskové organizace. Naše poslání je čistá a krásná příroda a čištění životního prostředí.
Jak vznikla myšlenka založit českou základnu Trash Hero?
Martin Kopřiva shlédl v televizi relaci, kde vystupoval Honza Bareš, spoluzakladatel Trash Hero World. Byl to pro něj impuls něco ve městě udělat.
Co pro vás znamená ekologie?
Holé přežití. Bohužel klimatické změny a rozsáhlý negativní dopad člověka na ekosystém transformoval pojetí ekologie pouze ve snahu přežít v biodiverzitě.
Čistíte pouze české vody pomocí fishing magnetů nebo i jiná místa plná odpadu?
Jsme všestranní. Čistíme řeky, vody, lesy, parky, odstraňujeme černé skládky. Neomezujeme se jen na magnet fishing. Zanedlouho jdeme sázet stromy. Zatím hledáme naše hranice, co všechno je ještě v našich možnostech.
Magnet fishing pro vás znamená zejména čištění vod? Vnímáte to jako morální rozměr lovení pokladů?
Jednoznačně. Magnet fishing je pro nás hlavně o čištění vod. Je ze své podstaty de facto ekologická aktivita, která vede k čistšímu životnímu prostředí. Bereme z přírody zpět to, co tam nepatří. Ano, čištění prostředí je morální stránka hledání pokladů, dá se to tak říct.
Jaký je váš nejlepší zážitek z magnet fishingu?
Je jich mnoho, ale asi nejlepší je to, když se k nám během čištění spontánně přidávají lidé a všestranně nám v rámci svých možností pomáhají. Nezapomenu na situaci, kdy jsme se vydali podruhé na řeku Labe a ze skupiny 4 lidí byla masa 50 zvědavců a čističů. Byla to nádhera.
Kolik máte členů a jak často lovíte?
Těžká otázka. Celosvětově jde o stovky tisíc neregistrovaných dobrovolníků. V České republice jsou to stovky až tisíce jednotlivců. Kteří se čas od času nezávazně připojují. V Hradci Králové se jistý tým dobrovolníků účastní čištění pravidelně a členů neustále přibývá. Systematicky se organizování čistících akcí věnují čtyři lidé.
Jaké nálezy se vám podařilo vytáhnout z vody?
Trubky, roxorové tyče, radiátory, kanálové poklopy, dopravní značky, nákupní košíky, kola, části motorek, trezor, kouli, náboj do těžkého kulometu, podomácku vyrobenou výbušninu, sekeru, tři těžká lana z lodi o délce 20 m, zábradlí, kusy ocelových plátů z lodi Čechů. Která kotvila v Hradci Králové. Část plotu. Během našeho lovení na Labi jsme vytáhli něco přes 530 kg železa.
Co nám ale nedá spát jsou věci, které jsme již technicky nebyli schopni vytáhnout ze dna Labe. Snad se k nim vrátíme v následujícím roce. Určitě je tam nenecháme. Nechte se překvapit tím, co to bude. Pokud se nám to podaří, myslím, že v ČR to bude unikátní nález.
Jak silné magnety používáte vy i ostatní členové Trash Hero?
Já používám dva magnety, jeden z nich má magnetickou sílu 1 tunu, druhý pak 300 kg. Kolegové mají každý jeden magnet se silou mezi 90 a 500 kg.
Řekněte nám více o hledačce, kdy jste si pronajali loďky a vytáhli jste 140 kilogramů železného šrotu.
Byl to můj nápad, protože už předtím jsem čistil Labe a byl jsem šokován tím, co se v řece nachází. Vůbec bych nepředpokládal, že za hodinu vytáhneme takové množství odpadu z oblasti patnácti metrů čtverečních. Byl to zvláštní zážitek a spíše nepříjemný. Co by se stalo, kdyby se v řece někdo o tyto předměty zranil?
Když jsem podával vysvětlení zasahujícímu policistovi, byl jsem mile překvapen profesionalitou a slušností. Policisté nechápali, proč to děláme. Když jsem jim to trpělivě vysvětlil, tak uznale pokývali hlavami a pochválili nás. Obecně při všech akcích, kdy dorazila policie ČR nebo městská policie HK, mohu říci, že byli nesmírně profesionální, slušní a naše aktivita je zajímala, v dobrém smyslu slova.
Jak a kam nosíte železný odpad?
Odpad odvážíme na nákladních kolech, abychom zbytečně nezatěžovali životní prostředí, pokud to jde. Odnášíme to do Bajkazylu Hradec Králové, kde máme jakési zázemí a manipulační techniku. Kolegové pak vše naloží, zajistí a odvezou na likvidaci do sběru železa.
Co děláte s penězi, které dostanete v kovošrotu?
Celý výtěžek 1 446 Kč jsme věnovali nadějné české paraolympioničce Alex Borské z Litoměřic, která i navzdory svému handicapu chodí a sbírá odpadky po Litoměřicích. V současnosti sbíráme kovový odpad jako plechovky, konzervy, víčka, zátky a cokoliv kovového pro naše souputníky v Bajkazylu.
Proč spolupracujete právě s Bajkazylem?
Je to také ekologicky zaměřená organizace či spíše kulturní místo, dílna a skvělá kavárna, která se snaží o ekologickou alternativu dopravy po městě – městskou cyklistiku a cyklologistiku. Pomáhají lidem zprovoznit jejich zanedbaná kola a zároveň jsou zásobárnou náhradních dílů. Zkrátka skvělé místo nejen pro cyklonadšence.
Ve spolupráci s nimi jsme instalovali odpadkový koš, který nazýváme Popelka, čímž jsme lidem nabídli neformální možnost, kam odkládat kovový odpad, který doma vyprodukují, a podpořit nás. Výtěžek putuje právě na Bajkazyl a šíření ekologické osvěty.
Kde vás lidé mohou sledovat?
V ideálním případě nás mohou sledovat na FB stránce Trash Hero Hradec Králové. Budeme rádi, pokud magnet fisheři z okolí Hradce Králové přiloží ruku k dílu. K ochraně životního prostředí nepotřebujeme peníze, ale ochotné lidi.