Velké srovnání: Magnet fishing VERSUS detektor kovů

magnet fishing detektor kovů

Který způsob hledání pokladů je lepší – magnetem nebo detektorem? Jaké jsou rozdíly, klady a zápory těchto způsobů? Čtěte dál a dozvíte se.

Existují dva druhy hledačů pokladů. Ti, co používají detektor kovů a hledají s ním nálezy pod zemí, které vykopávají. A magnetičtí hledači pokladů, kteří házejí do vody magnet a vytahují ze dna železné předměty.

Pár let dozadu platilo, že magnet fishingu se věnovali hlavně detektoristi. Dnes už ne. Magnet fishing žije vlastním životem a oslovuje zcela nové lidi.

V tomto článku vám představíme rozdíly mezi těmito způsoby hledání pokladů. Podíváme se, co vyžaduje jeden a druhý, jaké jsou pro a proti, co to stojí, a jak populární jsou oba způsoby lovu.

To by stačilo s úvodními slovy. Pojďme na to.

Hledači používají jiné vybavení

Hlavní rozdíl mezi hledáním detektorem a magnetem je vybavení. Je zcela rozdílné.

Základní vybavení pro hledání detektorem kovů je detektor, sluchátka, lopatka, nůž a kvalitní outdoorové boty. Méně používané vybavení je brašna na detektor, postroj, kryty na displej, rukojeť a sondu.

magnet fishing verzus detektor kovu

Nezbytností je kvalitní obuv. Protože s detektorem budete kráčet celé hodiny.

K detekci má blízko rýžování zlata. Mnozí lovci to dělají. Používají rýžovací pánve, magnetické separátory, síta, žlaby a odsávací lahvičky.

Základní vybavení pro magnet fishing je magnet a lano. Nepovinné vybavení jsou rukavice, kužel proti zaseknutí nebo ocelový hák.

Při magnet fishingu nebudete hodně chodit. Postačí vám obuv, kterou už máte (outdoorová obuv, botasky, pracovní obuv).

Hledání pod zemí a ve vodě

Druhý výrazný rozdíl je stav nálezů. Nálezy vytažené z vody jsou obvykle více opotřebované, pořádně rezavé, špinavější a zanesené bahnem. Pokud tedy leží na dně alespoň pár let.

Nálezy nalezené detektorem bývají méně rezavé, zachovanější.

Výhodou detektoru je, že najde také předměty vyrobené z nemagnetických kovů jako například zlato, měď nebo hliník. Magnet přitahuje pouze předměty, které obsahují železo, nikl nebo kobalt. Naštěstí většina kovových předmětů pod vodou je z magnetického materiálu.

Takto vypadají nálezy z hledání detektorem:

magnet fishing verzus detektor kovu

A takto nálezy vytaženy z vody:

Které se vám líbí víc?

Všechny nálezy jsou zajímavé. Ale myslíme si, že vizuálně lákavější jsou nálezy vytažené z vody.

Legislativa a pošramocená pověst hledačů

Magnet fishing ani používání detektoru kovů v Česku není zakázané.

Zakázané je úmyslně vyhledávat archeologické nálezy. V tom případě platí presumpce neviny a stát musí dokázat, že jste hledali s cílem nalezení archeologických nálezů. Abyste se vyhnuli tomuto obvinění, doporučujeme nehledat na známých archeologických nalezištích.

Když objevíte archeologický nález, ze zákona máte povinnost nahlásit to památkovému úřadu. Možná dostanete nálezné.

Pokud je nález střelná zbraň, náboje nebo granát, okamžitě musíte zavolat policii.

Nález cenného předmětu nebo větší sumy peněz je také potřeba nahlásit policii.

Rozdíl je ve výši trestu při nenahlášeném archeologickém nálezu. Podle § 249 o poškozování a znehodnocování archeologického dědictví:

Kdo neoprávněně vyhledává, vykope, jinak z místa nálezu vyzvedne, přemístí nebo přechovává archeologický nález, nebo kdo jinak poškozuje nebo znehodnocuje archeologické dědictví, bude potrestán odnětím svobody až na dva roky.

Odnětím svobody na jeden rok až pět let bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1
a) detektorem kovů nebo jiným detekčním zařízením…

Hledači používající detektor mají špatnou pověst kvůli tomu, že to často dělají právě za účelem nalezení archeologických nálezů. Říká se jim proto i hrobníci archeologie. Debaty o tom, do jaké míry je individuální používání detektoru kovů vhodné a správné probíhají dokonce i v Evropské komisi.

Naproti tomu magnet fisher “se spokojí” s trezorem, kolem, mincemi, mobily. A i toto se považuje za vzácný nález.

Vybavení pro magnet fishing je levnější

Detektory kovů a jejich vybavení jsou dost drahé. Nejlevnější detektor stojí ve srovnávači Heuréka 1119 Kč. Druhý nejprodávanější detektor stojí 1299 Kč. Třetí nejprodávanější stojí 5190 Kč. Nejkvalitnější detektory se prodávají i za několik tisíc korun.

K samotnému detektoru je potřeba další vybavení. Spočítali jsme jeho cenu. Sluchátka 770 Kč + lopata 510 Kč + brašna pro uložení detektoru 510 Kč eur = 1790 Kč. Nejlevnější detektor a základní vybavení tedy bude stát kolem 3100 Kč.

Nejlevnější magnety stojí 320 Kč. Běžné magnety stojí 500-765 Kč. K magnetu je potřeba lano. Stojí od 180-520 Kč. Podle toho, jaký typ a délku kupujete.

K tomu potřebujete rukavice a pytle / kartony na odpad. Rukavice určitě máte. Pokud ne, stojí 130-400 Kč.

magnet fishing cena vybavenia

Průměrné a naše nejprodávanější vybavení je magnet 290 kg a oranžové lano 30 m. S kvalitními rukavicemi toto vybavení stojí 1554 Kč. Hledání magnetem ve vodě je tedy mnohem levnější.

Nejsilnější magnet na trhu stojí 2950 Kč. Výkonný a kvalitní detektor, který je ještě v možnostech běžného lovce stojí 7500-12000 Kč.

Popularita ve světě

Dobrý nástroj pro zjištění popularity určitého tématu je Google Trends. Můžete si v nich prohlédnout trendy pro poptávky vyhledávání v Google od roku 2004.

Nezobrazí to konkrétní čísla poptávek, ale stupnici od 0 do 100, kde hodnota 100 představuje nejvyšší popularitu hledaného výrazu. Takto zjistíte popularitu jednoho výrazu v čase nebo můžete porovnat popularitu více výrazů.

A přesně to jsme udělali. Porovnali jsme výrazy „metal detecting“ a „magnet fishingu“ od ledna 2004 po leden 2019 po celém světě.

magnet-fishing-detektor-kovov

Červená křivka ukazuje, že magnet fishing je relativně nový koníček. Detektory kovů se začaly používat již v 20. letech minulého století na hledání nevybuchlých min a bomb z první světové války.

* Poznámka znamená, že došlo ke zlepšení shromažďování dat.

Další možnost je podívat se na trendy pro jednu poptávku, bez srovnání.

Zde vidíte podrobnější vývoj oblíbenosti magnet fishingu ve světě:

popularita magnet fishingu

Popularita hledání detektorem se v posledních letech velmi nezměnila. Oproti tomu magnet fishing je skokan v popularitě. V roce 2004 byl v zárodcích, neznal ho téměř nikdo. Pomalu si získával stabilní zájem. Zlomilo se to v červenci 2017, kdy vystřelil a prudce narostl. Rekordu dosáhl v červnu 2018.

Takže hledání detektorem tady je a je to velká věc. Zato magnet fishing je skokan s prudkým růstem, který nejlepší chvíle zažije v budoucnosti.

Domníváme se, že na prudkém růstu popularity může mít podíl relativně nízká cena vybavení.

Týmová aktivita

Oba způsoby hledání pokladů jsou výborná skupinová aktivita. Lovci chodí lovit v partě nebo s rodinou. Je to zábava, která buduje přátelství. Nedá se říci, že jedno by bylo lepší než druhé.

Hledači s detektorem prohledají určitý prostor a nálezy vykopou společně. Na magnet může většina lovit z břehu, ale mohou použít i nafukovací postel a člun. Pokud jsou na lovu celý den, mohou rozložit oheň a opéct špekáčky.

Vyprávět by o tom mohli kluci z Magnetfiške týmu.

magnetfiške team

Když se jednomu magnet zachytí o velký železný předmět a nejde ho odlepit, přijdou ostatní, použijí vlastní magnety a táhnou společnými silami. Takto s lehkostí vytáhnou velké a těžké věci. Vždyť už mají na kontě 12 trezorů.

Magnet a lano jsou dostupné. Můžete si je koupit v létě a vzít s sebou, když jdete s kamarády k vodě. Jen tak pro zpestření a zábavu. Toto se s detektorem nedá, protože je podstatně dražší, zabírá mnoho místa a musíte prozkoumat velkou oblast.

Abychom to shrnuli

Nálezy vytažené z vody vypadají fakt parádně. Stačí vám magnet, lano a rukavice. Detektor kovů a související vybavení je dražší. Hledači s detektorem jsou považováni za hrobníky archeologie a kvůli tomu mají přísnější trest při nehlášeném archeologickém nálezu. Výhodou detektoru je, že jím najdete také předměty vyrobené z nemagnetických kovů.

Detekování kovů má už dlouhá léta masy příznivců. Magnet fishing je nový koníček, který největší rozmach teprve zažije. Oba druhy hledání pokladů jsou výbornou týmovou a rodinnou aktivitou.
Žádný vítěz není. Oba způsoby hledání pokladů jsou super. Jde jen o to, co vás baví více. A k čemu si najdete cestu.

Chcete vidět nejlepší české a slovenské úlovky magnetem? Tak neváhejte a přidejte se do FB skupiny Magnet fishing Czech Republic.