Ve které zemi je magnet fishing nejoblíbenější?

Oblíbenost lovení pokladů magnetem v různých zemích

V roce 2006 Google spustil bezplatnou službu Google Trends, která po zadání konkrétní fráze zobrazí statistiky o objemu vyhledávání v jakémkoli období od roku 2004 až podnes. Po zadání fráze „magnet fishing“ dostaneme velmi zajímavé výsledky.

Česko vyhrává

Podle Google Trends je magnet fishing v Česku téměř 3× populárnější než ve Velké Británii a všech ostatních zemích světa. Slovensko je na čtvrtém místě:

Popularita frázy "magnet fishing" v rôznych krajinách (rok 2018)
Popularita fráze “magnet fishing” (rok 2018)

Co tato čísla znamenají? Popularita fráze určuje, kolik procent všech vyhledávání v dané zemi představuje zadaná fráze. Velikost země proto ve statistice nehraje roli. Pokud je v malé zemi 40 % všech vyhledávání slovo „banány“, zatímco ve velké zemi „banány“ tvoří 20 % vyhledávání, malá země bude mít dvakrát větší skóre. Zemi s největší popularitou je přiřazeno skóre 100, u ostatních zemí je skóre vypočteno poměrem se zemí nesoucí prvenství.

Můžeme z toho usoudit, že v České republice je magnet fishing 50× populárnější, než v Německu? Určitě ne. Hlavním důvodem, proč má Švédsko, Dánsko, Polsko, Německo a další země tak nízké hodnocení, je vyhledávání vlastního jazykového ekvivalentu fráze „magnet fishing“. Zatímco v Německu je to „magnetfischen“, ve Švédsku „magnetfiske“, v Polsku se častěji vyhledávají fráze jako „łowienie magnesem“ nebo „poszukiwanie magnesem“, na Slovensku a v Čechách se výrazy jako „magnetické rybaření“ nebo „magnetický rybolov“ příliš neuchytily. I proto jsme v žebříčku výše.

Mnohem smysluplnější srovnání je ČR vs. Slovensko vs. anglicky mluvící země. Zřejmě můžeme celkem spolehlivě usoudit, že v Česku je „magnet fishing“ rozšířenější, než ve Spojeném království, USA, Kanadě či Austrálii.

Kde v Česku?

Magnet fishing je nejvíce vyhledávaným v Středočeském kraji, následuje kraj Vysočina a Plzeňský kraj. Pro Karlovarský kraj neexistuje dostatek dat pro výpočet míry popularity.

Mapa oblíbenosti magnetického rybaření v Česku
Popularita magnet fishingu v Česku. Tmavě modrá znamená větší popularitu.

Popularita v čase

Tento graf byl vygenerován v polovině července 2018, proto je předpokládaný údaj pro červenec znázorněn přerušovanou čarou. Z grafu je patrné, že popularita magnet fishingu ve světě od roku 2016 výrazně stoupá.

Hľadanosť výrazu magnet fishing od roku 2008
Popularita fráze “magnet fishing” v letech 2008-2018 (celý svět)

Tento článek byl napsán v červenci 2018. Aktuální statistiku najdete na této stránce.