Geocaching: hledání skrýší podle GPS souřadnic

Určitě jste už slyšeli o zábavě, kdy lidé hledají skrýše na základě GPS souřadnic. Jmenuje se to geocaching a je to zábava a dobrodružství.

Co je geocaching?

Geocaching je hra, při které někdo v přírodě schová vodotěsnou krabičku, ve které je zápisník – logbook, pero a další předměty. Pokud kešku najdete, máte právo zapsat se a vzít drobnůstku. Na oplátku musíte něco vložit. Obvykle se používají věci z kinder vajíček.

Hlavní myšlenkou hry je pobavit se s přáteli, objevit zajímavá místa, být v pohybu a najít co nejvíce skrýší.

Vidět je lepší než stokrát slyšet, proto se podívejte toto 75sekundové video:

Geocaching je ideální pro celodenní výlet s kamarády, rodinou, jako teambuilding, ale můžete jít i sami na kole. Spojuje zábavu, turistiku a dobrodružství. Pokud máte rádi přírodu, geocachingu propadnete snadno. Kromě toho je to i výborná motivace pro děti, abyste je dostali od počítače.

I v Česku je několik tisíc skrýší. V pokračování najdete i krok-za-krokem návod, jak začít s geocaching v Česku.

Jak vypadá den na geocachingu?

Dorazíte na místo a zasáhne vás první dojem. Jste +/- 5 metrů od kešky a lámete si hlavu, kde by mohla být? Skrýší může být cokoliv, nejen krabice – obal od vitamínů, zkumavka, jídlonosič. Místo vypadá úplně obyčejně a nic vás nenapadá.

Začnete se porozhlížet a snažíte se použít geografický smysl. Zamyslíte se, jak velkou kešku hledáte a kam by se vešla. Vše kolem sebe si důkladně poohlížíte. Měli byste se soustředit na věci, které nejsou na svém místě. Jako například nakupené větvičky nebo hromada velkých kamenů na louce. Paradoxně je to právě maskování, co prozradí polohu kešky.

Vytipovaná místa musíte rukama důkladně prohledat. Prohrabte listí, dívejte se po větvích, ohmatávejte skály. Kešky bývají ukryté velmi dobře.

Keška ukrytá mezi kameny

Při prohledávání okolí s GPS zařízením v ruce si vás začnou všímat lidé kolem. Nalezení i vrácení kešky by neměly zpozorovat mudlové – lidé, kteří nevědí, o co jde. Jinak by keška mohla zmizet.

Možná mezi větvemi spatříte nápadný předmět, který tam nepatří. A už už si pomyslíte, že jste kešku našli. Ale vyklube se z toho vtip zakladatele skrýše.

Vtip: toto není keška

Hledání umí občas potrápit. A objevení skrýše potěší.

Možná kešku nebudete moct najít. Začnete prohledávat jedno místo za druhým vylučovací metodou, ale nic. Tak si položte otázku: “Pokud bych kešku ukrýval já, kam bych ji ukryl?” Očekáváte malou krabičku, ale na větvi je na laně přivázána petka. Pokud budete opravdu v koncích, můžete si prohlédnout nápovědu u popisu kešky.

Nyní, po hodině-dvou hledání, možná zjistíte něco, z čeho vás trefí šlak: ve skrýši není pero – a nemáte se jako podepsat. Mnozí kešeři se nakonec podepíší stéblem trávy nebo dřívkem.

Hra milovaná miliony

Geocaching vznikl v roce 2000. Tehdy pan jménem Dave Ulmer skryl ve státě Oregon v USA nádobu s perem a papírem, jakmile se GPS stalo veřejně dostupným. Dave umístil souřadnice skrýše na internet. A tak se geocaching stal populárním.

Pravidla hry jsou prostá: Když skrýš najdete, zapište se do logbooku a na Geocaching.com. Nic nepoškozujte, neničte, pečujte o přírodu. Pokud si něco z kešky vezmete, vložte něco jiného se stejnou hodnotou. Kompletní pravidla v češtině jsou na stránce Groundspeak.

skrýš nalezena na geocachingu

Od té doby vzniklo mnoho typů kešek a variaci této hry. Ačkoli většina kešek je v přírodě, jiné jsou ukryty i ve městech. Je možné, že kolem nich chodíte každý den a netušíte o tom. Jiná možnost je night geocaching – hledání skrýší v noci, což je zcela nový zážitek.

Putovní kešky jsou travelbugs. Jsou to předměty označené štítkem a tracking number (sledovací číslo), které cestují po světě. Travelbug může být dnes v Německu a za týden v Číně. Když ho kešer najde, může si ho ponechat 14 dní. Nebo může napsat majiteli, že za měsíc jede na dovolenou k Niagarským vodopádům.

Sběratelské předměty jsou tzv. geocoins. Pokud je najdete, můžete si je nechat, ale měli byste je vyměnit za něco hodnotného.

sběratelské geocoins

Například takto vypadají sběratelské geocoins.

Netradiční typy kešek jsou například mystery Caches. Abyste získali GPS souřadnice, musíte vyřešit logickou hádanku buď na internetové stránce nebo v terénu. Na začátku doporučujeme vybrat klasickou kešku zelené barvy.

Najít kešky s vysokou náročností nalezení bývá oříšek. V případě altánku nebo vývěsní tabule může jít o část dřeva, kterou tam zakladatel skrýše připevnil. Skrýší může být i dutý kámen nebo dutý kmen stromu.

Po nalezení skrýše je nesmírně důležité kešku znovu pořádně ukrýt. Jinak hrozí, že ji spatří někdo nezainteresovaný a zničí ji. Protože lidé jsou různí.

Kešky v Česku

Nemějte obavy, geocaching se dá naplno hrát i v Česku. I u nás jsou desítky skrýší v každém městě. Prohlédněte si tyto obrázky se skrýšemi v Liberci a Brne.

Kešky v Liberci a okolí – květen 2019

Geocaching Liberec

Kešky v Brne a okolí – květen 2019

Geocaching Brno

Geocaching v Česku: jak začít?

Pro geocachingu potřebujete jen dvě věci. Účet na www.geocaching.com. A zařízení, kde máte GPS. Stačí mobil.

Zaregistrujte se na www.geocaching.com. Registrace je bezplatná. Pro prémiové možnosti musíte zaplatit, ty však většina kešerů nikdy potřebovat nebude. Kešky v okolí naleznete tak, že do vyhledávání zadáte město, kde se nacházíte. Souřadnice uvedené u kešky zadejte do GPS. Doporučujeme vybrat zelenou kešku.

Jak GPS do mobilu použijte appky c:geo a Geocaching®.

A jste připraven vyrazit. Nechte se navigovat na dané místo a najděte ukrytou kešku. Podepište se vašim nickem na geocaching.com. Nalezení kešky zároveň zapište na stránce geocaching.com. Aby mohli kešku najít i jiní kešeři, před odjezdem ji pečlivě ukryjte.

Přidejte se na FB do české geocaching komunity. Kešeři se v ní chválí nalezenými skrýšemi a megazážitky z hledání. Jsou tam desítky příspěvků, které vás nakopnou, zvednout zadek ze židle. A když najdete skrýš vy, můžete se také pochlubit.