Dá se najít zlato s magnetem? Můžete vybrat mince z fontány?

Dá se najít zlato s magnetem? Můžete vybrat mince z fontány?

Otázky, které si ze srandy položil každý hledač pokladů. Seriózní odpovědi se dozvíte v pokračování.

Je možné najít zlato s magnetem?

Ne, bohužel zlato není přitahováno k magnetům. Čisté zlato ani stříbro není magnetické. Je to velká škoda, magnet fishing by byl jinak ještě zábavnější. K magnetům jsou přitahovány pouze 3 kovy: železo, nikl a kobalt.

Dá se vytáhnout jedině takový „zlatý předmět“, který v sobě má nečistoty z jiného magnetického kovu – řetízky, náramky a náušnice. To, že se přilepí na magnet, je jasnou známkou toho, že nejde o čisté zlato, ale že celý šperk nebo jeho část (zejména zamykací mechanismus) obsahuje magnetický kov. Případně že předmět je pouze povrchově pozlacený.

Čisté zlato lze nalézt pouze detektorem kovů. Pro tento účel existují vodotěsné detektory pro hledání pod vodou.

Maximov Ro a jeho kouzelný magnet na zlato

Zahraniční magnet fisheři diskutují o videích YouTubera Maximova Ro, který magnetem našel spoustu zlatých kamenů. Podívejte se na jeho video, ale neztrácejte s ním zbytečně mnoho času. Jde o očividný a průhledný podvod.

Kameny přichycené na magnetu nejsou ze zlata. Proč? Za prvé – zlato není magnetické, takže se nemůže přichytit na magnet. A dále, zlato neleží v mělké vodě, kde je pouhým okem viditelné. Každý by ho okamžitě zvedl. Zlatonosné vodní toky byly v minulosti důkladně prohledány zlatokopy, velké objemy zlata se v nich již nenacházejí. Navíc komentáře pod videem, které by na podvod ihned upozornili, jsou zakázány.

Nenechte se takovými videi oklamat. Je to podvod. Maximov Ro natřel několik kamenů obsahujících magnetické kovy zlatou barvou a hodil je do vody těsně před natáčením.

Můžete vybrat mince z fontány?

Fontána s mincemi

Vydělat stovek korun na pár nadhozů do fontány by bylo fajn, že. 😀

Ale ani toto není možné. Vybírání mincí z fontány není povoleno. Fontána i mince v ní jsou někoho majetkem – státu, města, obce, soukromého subjektu. Za vybírání mincí z fontány můžete být potrestán za krádež. Příkladem ze zahraničí je Holanďan, který vešel do fontány, vybral mince a dostal pokutu 550 eur.

Proč mince neobsahují drahé kovy?

Odpověď je prostá: mince nemohou obsahovat drahé kovy, protože by jejich tržní hodnota v násobcích převýšila nominální hodnotu uvedenou na

mincích. Lidé by je mohly roztavit a prodat za vyšší cenu, než je hodnota mincí. Stříbrné a zlaté mince se využívají jako investiční příležitosti, ne jako platidlo.

Náš fanoušek nás upozornil na zajímavost. Americký dolar před rokem 1920 je stále v oběhu, ale najít ho v oběhu je již rarita. Vyšší cenu má jako drahý kov, neboť je ze stříbra.

Které mince jsou magnetické?

České mince

Mince najdete všude, kde chodí lidé a patří k častým nálezům. V Česku je situace dobrá: všechny české mince jsou magnetické! Takže v českých vodách máte velmi vysokou šanci vylovit mince.

1, 2 a 5 korunové mince jsou z oceli pokovené niklem. Desetikoruna je vyrobena z oceli galvanicky pokovené mědí. Česká „dvacka“ je z oceli, přičemž povrchová vrstva je složena ze slitiny mědi a zinku. 50 korun je ze dvou částí: prostřední část je z oceli a je pokovená slitinou mědi a zinku a okraj je galvanicky pokovený mědí.

České haléřové mince, které již nejsou v oběhu byly vyrobeny z hliníku, takže magnetické nejsou.

Eurocentovky

Většina eurových mincí je magnetická. 1, 2 a 5 centů jsou vyrobeny z oceli a povrchová úprava je z mědi. 10, 20 a 50 centů nejsou přitahovány magnety, neboť jsou ze slitiny ušlechtilých kovů jako měď, hliník, cín a zinek.

Jedno a dvoueurové mince jsou pouze částečně magnetické. Kulatá vnitřní část obsahuje magnetický nikl, přičemž obvod je vyroben z nemagnetické slitiny kovů.

Magnetické jsou i některé slovenské haléřové mince, kterými se na Slovensku platilo před přijetím eura.

Nález peněženky
Peněženka s polskými zlotými

Nejvíce mincí se nachází pod městskými mosty. Se štěstím a dávkou trpělivosti najdete i peněženku. Peněženku plnou zlotých, ale i několik dalších peněženek našel ve Vltavě český lovec Tomáš Knoll. Všechny peněženky odevzdal české policii.

Magnetická přitažlivost mincí se dá využít v obchodě. Pokud se rozsypou denní tržby z pokladny nebo mince vypadnou z rukou, za pomoci magnetu je lze rychle posbírat, pokud ovšem máte po ruce magnet určený na tuto situaci.

Toto využívají domácí kutilové a také ve výrobě, autoservisech: magnety sbírají špendlíky, hřebíky, šrouby, železné piliny, atd. Existují dokonce speciální magnetické metly , které sbírají předměty z podlahy. Magnet se dá použít i na vytažení klíčů z kanálu nebo nalezení ztracených klíčů v trávě.